Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

Komentarze i dyskusja na temat przebiegu kariery polskiego kierowcy

Moderator: Ekipa F1

Postprzez Damos Pn mar 12, 2018 14:40  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

bartoszcze napisał(a): Zatem Stroll dostał od zespołu max 2,5 godziny, i nie miało to związku z układem paliwowym.
Możliwe, jednak Williams twierdzi inaczej:
http://www.williamsf1.com/racing/news/2 ... o-day-four
" Lance’s final two hours in the car were interrupted by a failure in the fuel system. Sergey managed a full programme "
"ostatnie dwie godziny Lance'a zostały zepsute przez awarię układu paliwowego. Siergiej wykonał pełen program"

bartoszcze napisał(a):Sirotkin o 15:00 miał już 105 kółek, więc od tej pory nie jeździł. Stroll powinien mieć 3 godziny jazdy wyjechał ok. 15.40 (f1today, Williams).
o 15:50 Stroll miał już 10 kółek na koncie i był znów w boksach (więc wyjechał wcześniej niż o 15:40 - jakieś 16 minut wcześniej: wyjazdowe, 10 mierzonych, zjazdowe = 12x1:23 = ok. 16 minut). Ponownie wyjechał ok. 17:20.
Stroll teoretycznie dostał 3h i w tym czasie zaplanowali mu tylko 27 okrążeń? Nie sądzę. Tam musiało wydarzyć się coś nieoczekiwanego, bo o ile pamiętam przez długi czas auto stało w boksach.

bartoszcze napisał(a):Osobiście przypuszczam, że jest to dużo bardziej skomplikowana układanka niż "tato, ja bym jeszcze pojeździł"
Całkowicie się z Tobą zgadzam.

bartoszcze napisał(a):Kontynuując nawiązania do "Ojca chrzestnego" - mądry człowiek nie składa propozycji nie do odrzucenia bez powodu.
Osobiście bardzo wątpię, by padła tam jakakolwiek "propozycja nie do odrzucenia" w takiej formie, o jakiej myślimy. Brytyjska kultura jest bardzo odmienna od naszej. Od wielu lat codziennie współpracuję z Brytyjczykami. U nich pytanie: "sądzisz, że można zrobić to lepiej?" zależnie od kontekstu oznacza:
a) "pomocy! nie mamy pojęcia, co zrobić!"
lub:
b) "ogarnij się, idioto i zrób to porządnie!"

Więc, jak ich znam - w rozmowie z Kubicą mogło paść pytanie: "Lance ma problemy z wyczuciem auta a za tydzień jedziemy już do Australii, jak sądzisz, co możemy jeszcze zrobić?". I Kubica nie miał wyjścia innego, niż zaproponowanie swojego czasu, ponieważ... to było najlepsze rozwiązanie dla zespołu! Wiedzieli o tym wszyscy: Kubica, Sirotkin, Lance Stroll, Claire, Paddy i inni inżynierowie :) Gdyby tego nie zaproponował - wyszedłby na egoistę a tak - jest "team player" i zespół "owe him something". Stary Stroll mógł nawet o niczym nie wiedzieć a zespół mógł jedynie wspomnieć o napiętych stosunkach ze Strollem i utracie głównego sponsora, żeby dodać dramaturgii. Wariantów jest wiele i już gdzieś o tym pisałem.
Widoczne jest to, że jednak liczyli się ze scenariuszem, w którym Kubica będzie chciał wyegzekwować swoje jazdy (zapewne były gdzieś w kontrakcie)... Stąd późniejsze, kurtuazyjne wypowiedzi o tym, że jest "szczodry" itd.

Kubica zagrał jak wytrawny pokerzysta: dobrał jedną kartę sugerującą, że ma pokera, uśmiechnął się i... podbił stawkę :) Deklaracje, że jest tak dobry, iż w ciągu jednej sesji zebrał komplet danych i wie już wszystko - mogą być pustym blefem! Ale to wie tylko on. Co więcej - nikt nigdy nie będzie w stanie powiedzieć: "sprawdzam!", bo Robert nie będzie miał jazd w najbliższym czasie i nie pokaże na torze, że jego sugestie mogą bardzo poprawić bolid. Późniejsze niepowodzenie zawsze można zrzucić na karb złej korelacji symulatora z torem, złej ścieżki rozwoju podawanej przez kierowców podstawowych itd.
Ludzie zapamiętają tylko to, że:
- jako jedyny kierowca testowy jeździł w drugim tygodniu testów (zabrali zcas kierowcom podstawowym i dali testerowi - to jest coś!)
- po swoich jazdach był najszybszym kierowca Williamsa (tester szybszy od kierowców podstawowych - to jest coś!)
- sam oddał swoje jazdy testowe, bo zebrał wszystkie dane w ciągu połowy dnia (wow - jaki jest dobry w analizie auta, jaki pewny siebie!)
- kluczowe osoby zespołu wielokrotnie publicznie dziękowały Kubicy za ten gest (wow - jaki "team-player", jaki szacunek w zespole!)
A przy okazji uniknął porównania z czasami Sirotkina, który ostatniego dnia miał pewnie robić symulację czasówki :) jak wiemy - Sirotkinowi żwirek czy rozbicie auta nie zaszkodzi. Kubicy mogłoby bardzo zaszkodzić - więc na pewno nie cisnąłby na 105%. Ponadto - zespół zmęczony i zirytowany ciągłymi pytaniami o zbyt szybkiego Kubicę mógłby dać mu inny program testowy, zalać więcej paliwa itd. - żeby tylko Sirotkin okazał się szybszy.
No sami powiedzcie - czy to nie było mistrzowskie zagranie? Zadowolił wszystkich, zespół ma u niego jakiś "dług" a w bonusie jeszcze dostał dodatkowe punkty do szacunku w padoku :) To wszystko buduje pewien "mit Kubicy" i może wpłynąć w przyszłości na angaż w jakimś zespole. Nie wiemy o czym rozmawiał z Haasem, ale ich forma jest niezła :)

Kto, gdzie, kiedy i pod czyim wpływem zadał kluczowe pytanie Kubicy i jak ono brzmiało - tego się nie dowiemy.
Na 100% nie było tak, że Kubica biegał za Paddym wołając:
- "weźcie moje jazdy! ja nie chcę jechać!"
a Lowe na to odpowiadał za każdym razem:
- "absolutnie nie! Deal był taki, że ty jeździsz!"
i dopiero telefon Kubicy do Papy Strolla spowodował, że ten zmusił Paddiego do akceptacji pomysłu Roberta grożąc wycofaniem kasy :)

Moja prywatna interpretacja późniejszego rozwoju wydarzeń:
zespół mając w ręce dodatkowy czas - postanowił spożytkować go jak najlepiej dla zespołu: dać auto najpierw Sirotkinowi a później Strollowi. Zrobili to po to, żeby w razie kraksy Strolla zminimalizować straty w programie Sirotkina i móc ew. przedłużyc minimalnie program Rosjanina. Gdyby Stroll się rozwalił - mógłby mieć pretensje sam do siebie - oni zrobili wszystko, co się dało. Rosjanin jeździł dłużej, bo... jest dużo lepszy i daje lepszy feedback. Nie planowali usterki układu paliwowego u Strolla i ta wyszła niespodziewanie - stąd bardzo mały przebieg Lance'a w piątek.

Gdzieś pojawiły się plotki (a tu mamy dział o plotkach), że nie było żadnej usterki, tylko zaplanowana zmiana ustawień w niczym Strollowi nie pomogła. Dlatego przez niemal godzinę uwiązali młodego do kompa z telemetrią i zastanawiali się - co zmienić, aby Lance'owi w jakikolwiek sposób pomóc? Coś tam wymyślili i w końcu wyjechał na tor, ale szału nie było.
Osobiście w to nie wierzę i uważam to za "bullshit legend". Jeśli Stroll nie miał pomysłu - to inicjatywę przejąłby inżynier wyścigowy a Lance kręciłby kółka pod jego dyktando. To raczej była awaria.
Avatar użytkownika
Damos
redaktor/moderator
 
Dołączył(a): Pn cze 13, 2005 8:07
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez bartoszcze Pn mar 12, 2018 14:52  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

Żeby się nie kłócić o przecinki :)
- nie śledziłem z notatnikiem który kiedy skończył, który kiedy zaczął, może Lance dostał 3h a nie 2,5h - my point is: dostał z założenia mniejszą część dnia, którą dodatkowo mogła mu zepsuć awaria (stał chyba do 17.20), a jeździł tylko stinty rzędu 8 okrążeń na miękkich
- co do dokładnego przebiegu "rozmów" - wszystkie propozycje były przykładowe :) a co do wniosków się zgadzamy. Jeżeli zespół tak gorąco dziękował za "ochotnictwo", to być może to część gry/dealu. A plotki, cóż, to jak te że Sirotkin był szybszy :)
Poblokowane trolle mogą się nie wysilać.
(nie dać się wciągnąć w bezsensownego flejma... może się uda...)
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 22:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez sneer Pn mar 12, 2018 15:23  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

@Damos

Brawo, że Ci się chce tłumaczyć łoptatologicznie rzeczy oczywiste. Niekumaci dostali oświecenie. :)

Ale jednak nie byłbym taki pewien, że awaria w bolidzie Strolla nie była "taktyczna". Jak dla mnie on naprawdę nie ogarnia. Może jestem uprzedzony, ale Lance nie lubię - ma wszystko co potrzebne i pieniądze i talent (co pokazał w niższych seriach), a jedno i drugie rozpaczliwie marnuje.

Tak czy siak kolejność kierowców na dziś w Williamsie jest taka Kubek > Sirotkin (który jest całkiem niezły, ale nieobjeżdżony) > Lance. Zobaczymy jak będzie w trakcie wyścigów, ale obawiam się, że Sauber będzie co najmniej jeden bolid sir Franka objeżdżał.

Rozmowy z Haasem - tak, to byłby naturalny wybór, pisałem już o tym. Oni mają kiepskich kierowców i Kubek mógłby naprawdę wiele zdziałać. Może się bali jednak zatrudniać "jednorękiego bandytę"? Teraz sytuacja jest inna.

I nie mamy powodów, żeby płakać nad groszorobami z Williamsa. Chcieli mieć ciastko i zjeść ciastko: pieniądze Strolla i Sirotkina, oraz kierowcę klasy Kubka. Tak się nie da. Już za to płacą, a będzie gorzej.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 19:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez idylla Pn mar 12, 2018 16:31  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

@up
Dlaczego GRO jest niby kiepski? Tak z ciekawości, osobiście uważam go bardzo solidnego kierowcę z przebłyskami raczej na plus .
#supportKubica, talent and passion not money
idylla
 
Dołączył(a): Cz paź 24, 2013 6:18

Postprzez cravenciak Pn mar 12, 2018 16:58  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

Moim zdaniem jest słabszy od Heidfelda, a ten to faktycznie miał przebłyski [bez sarkazmu]. Byłem wielkim fanem talentu GRO, niesamowite rzeczy w GP2 robił... ale teraz? Cały czas płacze, a na torze niczym nie zachwyca, w dodatku ma już 31 lat. Książkowy przykład zapchajdziury, to właśnie dla takich "staruszków" nie powinno być miejsca w F1. Ile to już, osiem sezonów? Moim zdaniem co mógł pokazać, to pokazał już w Lotusie, tam faktycznie kilka przebłysków było ;)

Plotkuję, że GRO nie ma startu do KUB.
Ostatnio edytowano Pn mar 12, 2018 17:21 przez cravenciak, łącznie edytowano 1 raz
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
cravenciak
 
Dołączył(a): Cz mar 11, 2010 21:05

Postprzez Damos Pn mar 12, 2018 17:20  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

Panowie, proszę nie offtopować i plotkować na temat Kubicy :)
Avatar użytkownika
Damos
redaktor/moderator
 
Dołączył(a): Pn cze 13, 2005 8:07
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez sneer Pn mar 12, 2018 17:30  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

@Damos

To jest o Kubicy - kogo i dlaczego mógłby zastąpić. Do Haasa wracając: obaj są do wyrzucenia. Duńczykowi należy się odpoczynek od F1 za akcje na torze, a Romainowi za brak osiągów. Więc kandydatów do emerytury mamy dwóch. A Kubek śmiało mógłby każdego z nich zastąpić. I Haas powinien skakać z radości, że Kubek chciałby dla nich jeździć.

No, chyba, że Kubek czai się na Ferrari. Ale wtedy niech sobie na wszelki wypadek da spokój z WEC.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 19:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez quickNick Pn mar 12, 2018 18:18  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

Grosjean mial opinie w Enstone jako kierowca który absolutnie nie potrafi wykorzystac potencjalu samochodu.
"Stood at Montreal's T4 '06 when RK was a BMW test driver. That was the fastest I ever saw ANYONE drive. 2s faster than anyone." - Mark Hughes
Avatar użytkownika
quickNick
 
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2016 0:39

Postprzez idylla Pn mar 12, 2018 18:25  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

@up
Palmer i Sirotkin za to opinie świetnych i pracowitych :-P
#supportKubica, talent and passion not money
idylla
 
Dołączył(a): Cz paź 24, 2013 6:18

Postprzez sneer Pn mar 12, 2018 18:27  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

No pracowitości i regularności Palmerowi odmówić nie można. :lol: :lol: :lol:
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 19:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez bartoszcze Wt mar 13, 2018 19:54  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

Manor od dziś do czwartku testuje na Aragon, tylko na razie nie chcieli się przyznać czy i kiedy testuje/testował RK.
Poblokowane trolle mogą się nie wysilać.
(nie dać się wciągnąć w bezsensownego flejma... może się uda...)
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 22:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez cravenciak Wt mar 13, 2018 20:05  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

Perspektywa oglądania Alonso i Kubicy w całym sezonie WEC jest niesamowicie kusząca :grin:
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
cravenciak
 
Dołączył(a): Cz mar 11, 2010 21:05

Postprzez patgaw Wt mar 13, 2018 22:09  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

bartoszcze napisał(a):czy


Przeciez wisi od dawna artykul na autosporcie ze bedzie testowac
Niki Lauda - naczelny jasnowidz formuły pierwszej.
Avatar użytkownika
patgaw
 
Dołączył(a): Śr sty 31, 2007 22:27
Lokalizacja: WWA

Postprzez tomek evo Śr mar 14, 2018 12:26  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

Chyba coś mnie ominęło z tym Hassem. Jak ktoś podratuje linkiem albo cytatem to będę wdzięczny. Co do kierowców Hass-a to uważam, że nie są źli i są dość szybcy a przebłyskach naprawdę szybcy ale brakuje im regularności, Groszek jest czami nieogarnięty a Magnussen nieokrzesany (i w dodatku cham :D ). Groszek to często miał lepszą prasę niż na to zasługiwał. Wieczny talent tylko jakoś nigdy tego za bardzo nie pokazał. Regularnie dostawał od Kimiego, który po przejściu do Ferrari dostał taki wpie..l od Alonso, że głowa mała. To jest zawodnik ze średniej półki i lepsi (i jednocześnie młodsi) od niego wylatywali z F1. Z drugiej strony gwarantuje jakiś tam niezły poziom sportowy. Pytanie co daje zespołowi poza kokpitem bo mam wrażenie, że Hass trochę kręci się w kółko a kierowcy "okopali się" na swoich z góry upatrzonych pozycjach i jest im z tym dobrze. Ten zespół potrzebuje wstrząsu i kopa.
Co do Roberta to będę obserwował nie tylko kierowców Hass-a ale również Toro Rosso i Alfa Romeo (jak to ładnie brzmi :wink: ). Odnoszę wrażenie, ze Red Bull może być zainteresowany Kubicą. Oni nie mają sentymentów i jak któryś kierowca TR będzie spisywał się poniżej oczekiwań to go po prostu wywalą albo urlopują a że mają kłopot z narybkiem to sprawdzenie Kubicy pod koniec sezonu nie musi być wcale takim SF. Pierwszy zespół może zmienić skład i jeśli Daniel odejdzie a Carlos nie wróci (nie wiadomo jakie są ustalenia kontraktowe i czy nie ma kwoty wykupu) to czemu nie przetestować Kubicy? Niech sobie pojeździ trochę (albo w ogóle) w TR a jak będzie konkurencyjny to czemu nawet nie Red Bull? Marketingowo to było by dla nich świetne posuniecie a jak osiągi będą na swoim miejscu to wszystko jest możliwe. TR to poligon doświadczalny i oni nie ryzykują wiele. Z kolei jak Carlos wróci do Red Bulla to jest wolne miejsce w Renault (a może nawet dwa).
Mało prawdopodobny scenariusz to chęć sprawdzenia Roberta w bolidzie AR Sauber przez Ferrari. Ericsson jest kiepski i zdaje się płaci za starty (sponsorzy wnoszą budżet) i poświecenie jego nie będzie wielkim wyrzeczeniem. Jak Kimi będzie odstawiał kaszanę (a newet bez tego) to będą musieli się rozejrzeć za kierowcą na przyszły sezon. Daniel niekoniecznie musi być dostępny tak samo jak Bottas (idealny następca Kimiego i silny nr 2) czy Sainz wiec z wyborem szału nie będzie.
Analogicznie gdyby okazało się, że osiągi sa na miejscu to Kubica może być alternatywą. I choć szansa nie jest duża (wg. mnie jakieś 5-10%) to nie jest to niemożliwe.
Z każdym udanym testem szanse Kubicy rosną bo kilka miesięcy temu był dużo większa zagadką a teraz niewiadomych jest coraz mniej i pokusa będzie coraz większa.
tomek evo
 
Dołączył(a): Wt lip 04, 2017 15:45

Postprzez cravenciak Śr mar 14, 2018 12:43  Re: Luźne gadki o RK (plotki, ploteczki, plotunie)

I jeszcze Alonso mówi o zakończeniu kariery :P Hamilton też pewnie się zastanowi, jak znów majstra klepnie. Na następny sezon dużo miejsc będzie.
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
cravenciak
 
Dołączył(a): Cz mar 11, 2010 21:05

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Robert Kubica

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości